فعالیت ها

مرکز مشاوره و توانمندسازی آموزش عالی بینالود مشهد

مركز مشاوره و توانمندسازی دانشجويي موسسه زیر نظر حوزه معاونت دانشجويي و فرهنگی مي­باشد. فعاليت­هاي اين مركز در حوزه خدمات روانشناختي (براي مراجعان)، انجام می پذیرد. جهت آشنایی بیشتر با این فعالیت­ها بهتر است با بخش­هایی که به لحاظ ساختاری در این مرکز وجود دارد آشنا شوید:

بخش مشاوره و درمان
خدمات روان­شناختی و مشاوره از سال92 شروع به فعالیت نموده است. در راستای اهداف والای مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشجویی، می­توان این بخش را قلب مرکز دانست که با همکاری چند مشاور هرساله مشاوره و روان­درمانی فردی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. هدف بخش مشاوره و درمان، پاسخ به نيازهاي مشاوره‌اي و روان‌شناختي در زمينه‌هاي فردي، خانوادگي، زناشويي، تحصیلی، ارتباطی،حقوقی ، مذهبی و معنوی و به منظور ارتقاء سطح سلامت روان جامعه دانشجویی است تا در نهايت مراجعان به شرایط ذهنی و روانی مناسب­تر و بانشاط­تر دست یابند. آشنایی دانشجویان با مشکلات روان‌شناختی نیز هدف دیگر این بخش است تا ایشان با مشاهدۀ علایم در خود یا دیگری، برای درمان مراجعه کنند و از پیامدهای مشکلات بکاهند.

این بخش شامل قسمت‌های زیر است:

1- پذیرش:

از قسمت‌هایی که دانشجویان در بدو ورود با آن در ارتباط هستند، بخش پذیرش مرکز است. هر دانشجو با مراجعه به واحد امور دانشجویی  می‌تواند برای تعیین وقت مشاوره، اقدام نماید. مهم‌ترین مسئولیت کارشناسان این بخش، ارجاع مراجعان با توجه به علت مراجعه، به متخصصان همان حوزه است.
2- خدمات روان‌درمانی و مشاوره:
همکاران روانشناس و مشاور، با توجه به رشتۀ تحصیلی و سابقۀ فعالیت به ارائه خدمات روان‌درمانی و مشاورۀ فردی به دانشجویان می‌پردازند.

*   کارگروه بالینی و سلامت: تعدادی از دانشجویان، به دلایل مختلف دارای مشکلات روان‌شناختی مانند اضطراب افسردگی، وسواس وغیره می‌شوند. یکی از فعالیت‌های این کارگروه شناسایی و درمان زودهنگام چنین مشکلاتی است.
*   کارگروه تحصیلی: بررسی مشکلات دانشجویان که مرتبط با موضوعات تحصیلی و درسی، از جمله بی‌علاقگی نسبت به دروس، کسب مهارت­های مطالعه مناسب در دانشگاه، تمایل به تغییر رشته، افت تحصیلی و غیره است.
*   کارگروه مشاورۀ پیش از ازدواج، ازدواج و خانواده: یکی از تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی در دوران جوانی، انتخاب همسر است. ازدواج مانند هر تصمیم دیگری نیاز به تفکر و ارزیابی دارد. مشاوران این حوزه به افزایش دانسته‌ها، پختگی و استقلال فردی دانشجویان کمک می­کنند و باعث تحکیم خانوادۀ آنان می‌شود.

3- مداخله در بحران :

نگرانی‌های تحصیلی و شغلی، ابهام در روابط با جنس مخالف، دوری از خانواده و مواجهه با شرایط و مسایلی که نیاز به سازگاری دارند را می‌توان از جمله استرس‌هایی دانست که دانشجویان تجربه می­کنند. گاهی اوقات فرد در این مواقع احساس درماندگی و ناامیدی می‌کند و به دنبال راهی برای رهایی از یک مسأله یا بحران است که وی را به شدت رنج می‌دهد. در صورت عدم وجود مهارت‌های لازم برای مدیریت آن‌ها منجر به مشکلات عاطفی و بحران روحی می‌شوند که نیازمند مداخله­های فوریتی و کمک‌های آنی مشاوران و روانشناسان هستند. مسئولیت اصلی بخش مداخله در بحران، شناسایی و همراهی این دانشجویان، جهت برطرف کردن مشکلات عاطفی و روحی آنان، در فضایی امن و آرام است.

طرح پایش سلامت روان دانشجویان نو ورود:

از جمله طرح­های اجرایی مرکز مشاوره طرح پایش سلامت روان دانشجویان جدیدالورود است که طبق دستور سازمان وزارت به صورت الکترونیکی قابل اجرا است و بر اساس آن، وضعیت سلامت روان دانشجویان درابتدای ورود ارزیابی می‌شود و افرادی که در معرض ابتلا به مشکلات هستند، تحت مشاوره و درمان قرار می‌گیرند.

جهت ورود به سامانه پایش سلامت جسم و روان اینجا کلیک نمایید.