معاون آموزشی مؤسسه وظیفه برنامه ریزی، اداره و هدایت کلیه امور آموزشی دانشگاه و نظارت بر حسن اجرای مقررات و آئین نامه های آموزشی، تصمیم گیری درباره مسائل آموزشی، سیاست گذاری و اتخاذ تمهیدات لازم در جهت گسترش و ارتقاء کیفیت آموزشی و اجرای دوره های آموزشی و ارزیابی آنها را بعهده دارد که در حال حاضر این مسئولیت بر عهده آقای دکتر امین علیزاده می باشد.


دكتر امین علیزاده، فارغ التحصیل دکترای آبیاری از دانشگاه کالیفرنیا آمریکا در سال 1353 می باشند. ایشان پس از آنكه مدتي را به تدريس و تحقيق در آمريكا گذراند، براي ادامه خدمت به ايران بازگشت و پس از یک سال خدمت در دانشگاه امیرکبیر، بنا به پیشنهاد رئیس وقت دانشگاه فردوسی به مشهد منتقل گردید و به عنوان اولین فرد در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به کار شدند.

ایشان در ابتداي خدمت در دانشگاه فردوسي اقدام به راه اندازي و تأسيس دانشكده كشاورزي در دانشگاه مشهد نمود كه اين دانشكده در حال حاضر بعنوان يكي از معتبرترين دانشكده هاي كشاورزي كشور مطرح بوده و در 9 رشته علمي كشاورزي به آموزش دانشجويان در سطوح كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري مي پردازد.

وي تاکنون 29 جلد كتاب را در زمينه هاي آب شناسي (هيدرولوژي)، طراحي سيستم هاي آبياري، روابط آّب وخاك و گياه، فيزيك خاك و ساير علوم مرتبط تأليف و تدوين كرده كه بعضاً بيش از 23 بار تجديد چاپ شده و اكثر آنها در حال حاضر بعنوان كتاب درسي و مرجع مورد استفاده دانشجويان سراسر كشور مي باشد.

شایان ذکر است تعدادي از كتاب های ایشان مانند كتاب رابطه آب و خاك و گياه بعنوان كتاب برتر درسي كشور، كتاب طراحي سيستم هاي آبياري بعنوان كتاب برتر جشنواره مهندسي آب كشور، كتاب هاي فيزيك خاك و زهكشي جديد بعنوان كتاب هاي منتخب بيست و سومين و بيست و چهارمين دوره كتاب سال جمهوري اسلامي و كتاب هوا و اقليم شناسي بعنوان كتاب برتر در جشنواره فردوسي انتخاب شده اند.

علاوه بر تاليف كتب متعدد، دكتر عليزاده تا بحال بيش از يكصد مقاله علمي – پژوهشي را در مجلات معتبر داخلي و خارجي منتشر نموده است و طرح هاي پژوهشي زيادي توسط ايشان به اجرا در آمده كه علاوه بر انتخاب تعدادي از آنها در جشنواره هاي مختلف اغلب آنها كاربردي و توسط دستگاه هاي اجرائي و مهندسان مشاور طرح هاي آب و كشاورزي مورد استفاده قرارمي گيرد كه از جمله آنها مي توان به سند آبياري ايران اشاره كرد كه در 28 جلد تدوين و در حال حاضر بعنوان مبنا و سند توزيع عادلانه آب بين كشاورزان در وزارتخانه هاي كشاورزي و نيرو استفاده مي شود.

وی در حال حاضر عضو هیأت علمي و استاد تمام گروه آبياري دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي مشهد است. از مسئوليت هاي اجرايي و پست هاي مديريتی ايشان مي توان به موارد زير اشاره نمود :

- مدير گروه آبياري دانشكده كشاورزي دانشگاه فردوسي مشهد از سال1370 تا 1375 و نیز از سال 1377 تا 1380،

- عضو فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي در شاخه آبياري،

- رئيس هيات مديره انجمن علمي آبياري و زهكشي ايران،

- مؤسس و رئيس هيات مديره انجمن علمي طبیعت گردی ايران،

- سردبير مجلات علمي – پژوهشي علوم و صنايع كشاورزي (ويژه خاك و آب) و مجله آبياري و زهكشي ايران و نيز عضويت در هيات تحريريه چند مجله علمي ديگر،

- عضو شوراي مركزي سازمان نظام مهندسي كشاورزي كشور و استان خراسان،

وي در حال حاضر با حكم ریاست مؤسسه، به عنوان معاون آموزشی مؤسسه آموزش عالی بینالود مشهد منصوب گردیده است.

 

شرح وظایف معاونت آموزشی :

- تهیه و پیشنهاد آئین نامه های مختلف آموزشی، با همکاری مسئولان ذیربط

- تدوین و پیشنهاد اصول  برنامه های آموزشی دانشگاه و نظارت بر اجرای آنها پس از تصویب

- ارزیابی پیشرفت تحصیلی دانشجویان

- مطالعه و اتخاذ تصمیم درباره مسائل آموزشی و تنظیم برنامه های درسی و امتحانی

- نظارت بر اجرای مقررات و آئین نامه های آموزشی، از طریق دفتر نظارت و ارزیابی و آموزشی دانشگاه

- نظارت بر برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد و دکتری که در حوزه دانشگاه برگزار می شود.

 

واحدهای تابعه معاونت پژوهشی:

اداره کل امور آموزشی دانشگاه

- اداره برنامه ریزی آموزشی نظارت و ارزیابی

- دفتر استعدادهای درخشان

- دفتر آموزش های آزاد

- دفتر دانشجویان خارجی