معرفی گروه روانشناسی

گروه روانشناسی مؤسسه آموزش عالی بینالود مشهد فعالیت خود را در سال تحصيلي 1397-1396 با پذیرش تعداد 60 دانشجو در دوره کارشناسی روانشناسی و با هدف تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص در حوزه روانشناسی و علوم مرتبط آغاز نمود. مديريت گروه روانشناسی در حال حاضر بر عهده خانم دکتر درگاهی مي باشد.

 

معرفی رشته روانشناسی

روان‌شناسي، دانشی است که به مطالعة علمي رفتار افراد و فرآيندهاي ذهني آنها می‌پردازد. روان‌شناسان، عوامل مؤثر در رفتار انسان (از جمله عوامل شناختی، عاطفی، زیستی، فیزیولوژیکی، ارثی، تربیتی، اجتماعی و خانوادگی) و فرآیندهای عالی ذهن را توصیف نموده و پس از تبیین آنها، به پیش‌بینی و کنترل رفتار انسانها می‌پردازند.

آغاز روان‌شناسی به شکل علمی و آکادمیک، به اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم بازمی‌گردد؛ می‌توان گفت اکتشافات و تحقیقات قابل توجه در روان‌شناسی، تنها از حدود ۱۵۰ سال پیش شروع شده است و این درحالی است که علوم تجربی دیگر از تاریخچه‌ای بلندتر و پربارتر برخوردارند. البته مباحث مربوط به ذهن و روان قرن‌هاست که ذهن متفکران را به خود مشغول کرده و آثار مکتوب آن از دانشمندان یونانی و متفکرانی چون سقراط، افلاطون و ارسطو نیز در دست است، اما این شاخه از علم تا پیش از روان‌شناسی جدید، به صورت مدون و آکادمیک مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

 

گرایش‌های رشته روانشنانسی

روان‌شناسی به لحاظ نقش مؤثر خود در حیطه‌های مختلف زندگی انسان، گسترش فوق‌العاده‌ علمی و عملی پیدا کرده است. به گونه‌ای که امروزه به بیش از 80 شاخه کاربردی توسعه پیدا کرده است. برخي از مهمترين آنها عبارتند از:

روان‌شناسي رشد، روان‌شناسي زيستي، روان‌شناسي نابهنجاري، روان‌شناسي شناختي، روان‌شناسي باليني، روان‌شناسي تجربي، روان‌شناسي تحولي، روان‌شناسي شخصيت، روان‌شناسي مثبت‌گرا، روان‌شناسي فيزيولوژيك، روان‌شناسي اجتماعي، روان‌شناسي مشاوره، روان‌شناسي تربيتي، روان‌شناسي جنائي، روان‌شناسي سلامت، روان‌شناسي صنعتي و سازماني، روان‌شناسي ورزش،  روان‌شناسي مدرسه، روان‌شناسي عمومي، روان‌شناسي كودك، روان‌شناسي دين، روان‌شناسي اسلامي.

 

بازار کار رشته روانشناسی

فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند وارد شغل های مرتبط با روان‌شناسی شوند. روانشناس با توجه به تخصص خود می تواند در مکانهای بسیاری از جمله دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، نهادهای حکومتی، مراکز مشاوره، آموزش و پرورش، مراکز توانبخشی، مهدکودک ها، برخی از شرکت ها و سازمان ها و ... فعالیت نماید.