معرفی گروه زبان انگلیسی

 

گروه زبان انگليسي مؤسسه آموزش عالي بينالود همزمان با تاسيس اين مؤسسه در سال 1385 ايجاد و با تعداد 50 دانشجو مشغول به كار نمود. اين گروه در ابتدا با رشته مترجمي زبان و سپس در سال 1394 با ايجاد گرايش آموزش زبان انگليسي به فعاليت ادامه مي دهد. در حال حاضر تعداد 300 دانشجو در اين دو رشته در مقطع كارشناسي پيوسته مشغول به تحصيل مي باشند.

گروه زبان انگليسي مؤسسه آموزش عالي بينالود داراي 3 عضو هيأت علمي و بیش از 30 استاد مدعو مي باشد كه همگي داراي سوابق درخشان در زمينه آموزش زبان مي باشند. همچنین، این گروه علاوه بر زبان فرانسه، کلیه دروس عمومی زبان و دروس تخصصی رشته های مختلف دانشگاه را نیز ارائه می نماید. مدیریت این گروه در حال حاضر بر عهده آقای رضا ورزشی  می باشد

این نکته نیز حائز اهمیت است که گروه مترجمی زبان انگلیسی مؤسسه آموزش عالی بینالود موفق به کسب رتبه اول در میزان قبولی کارشناسی ارشد در میان سایر مؤسسات غیرانتفاعی مشهد شده است. 

 

معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

رشته مترجمی زبان انگلیسی یکی از رشته‌ها در دانشگاه‌های ایران است که در آن کار ترجمه از زبان فارسی به انگلیسی و بالعکس به دانشجویان آموخته می‌شود. این رشته در سطح کاردانی کارشناسی کارشناسی ارشد و دکترا در بیشتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایران وجود دارد.

دروس رشته مترجمی زبان انگلیسی به سه بخش دروس عمومی، تخصصی پایه و تخصصی اصلی تقسیم می شود که دروس عمومی و تخصصی پایه بین دو رشته زبان و ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی مشترک است و دروس تخصصی اصلی مجزا می باشد. یعنی دانشجویان رشته مترجمی در این بخش، انواع دروس ترجمه مثل ترجمه انفرادی، ترجمه پیشرفته، ترجمه متون ادبی و اصول و روش ترجمه را می گذرانند و دانشجویان زبان و ادبیات انگلیسی شعر، ادبیات نمایشی، رمان و تاریخ ادبیات انگلیسی را مطالعه می کنند.

در ترم های اول این رشته، چارچوب اولیه ترجمه و تفاوت زبان ها به دانشجویان آموزش داده می شود و تئوری ترجمه به ساده ترین وجه مطرح می گردد. در ترم های آخر نیز انواع تئوری های ترجمه  مطرح شده و یک نگرش نظری کلی در مورد ترجمه به دانشجویان داده می شود و همچنین دانشجویان به مرور ترجمه جملات کوتاه و بلند و سپس جملات پیچیده و مرکب و یا بندهای طولانی و بالاخره ترجمه متون ادبی و یا متونی که دارای محتوای سنگینی هستند می پردازند.

 

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

 

رشته آموزش زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی یک رشته تحصیلی در دوره‌های کارشناسی است که دانشجویان آن از میان داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی کنکورگزینش شده و در دانشگاه فرهنگیان و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسات آموزش عالی آموزش داده می شوند. هدف این رشته تأمین نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در رشته تدریس زبان انگلیسی و هدف آن در دانشگاه آزاد و موسسات آموزش عالی، تربیت  مدرس برای مراکز مختلف زبان آموزی است. دروس و سرفصل‌های رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی، بسیار شبیه به دروس دوره کارشناسی رشته آموزش زبان انگلیسی هستند؛ با این تفاوت که واحدهایی درباره علوم تربیتی و روان‌شناسی (به ویژه روان‌شناسی رشد و روان‌شناسی تربیتی) و همچنین مدیریت آموزشی به دانشجویان این رشته تدریس می‌شوند.

در ضمن لازم است گفته شود که حتی در بخش دروس تخصصی اصلی نیز واحدهای مشترکی بین دو رشته وجود دارد که از جمله می توان به زبان شناسی اشاره کرد.

 

بازار کار رشته زبان انگلیسی

از سال 1385 تاكنون بالغ بر 600 دانشجو از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند كه اكثر آنها دردانشگاه ها، دفاتر ترجمه، مؤسسات آموزش زبان، کانون­های آموزش آزمون های بین المللی و دفاتر تجاري و امور بازرگانی بین الملل مشغول به كار مي باشند. همچنين عده اي از فارغ التحصيلان اين مؤسسه موفق به ادامه تحصيل در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري شده اند كه اين خود برگ زريني در كارنامه اين مؤسسه مي باشد.