معرفی گروه مدیریت جهانگردی

گروه مدیریت جهانگردی و هتلداری در سال 1387 در مؤسسه آموزش عالی بینالود مشهد آغاز به کار کرد. مؤسسه آموزش عالی بینالود مشهد اولین مؤسسه آموزش عالی در سطح استان های خراسان محسوب می شود که رشته مدیریت جهانگردی را تأسیس نمود. گروه مدیریت جهانگردی و هتلداری در ابتدا با پذیرش دو کد در مقطع کاردانی رشته مدیریت جهانگردی آغاز به کار کرد و سپس در سنوات بعد توانست مقطع کارشناسی ناپیوسته مدیریت جهانگردی، کارشناسی پیوسته مدیریت جهانگردی و کارشناسی ناپیوسته مدیریت هتلداری را نیز راه اندازی نماید و ده ها دانشجوی علاقمند را آموزش دهد. از سال 1395 نیز با راه اندازی دوره کارشناسی ارشد اکوتوریسم (طبیعت گردی) این گروه موفق شد برای نخستین بار در سطح دانشگاه های شرق کشور عهده ­دار آموزش های تخصصی در حوزه گردشگری و طبیعت گردی باشد. از سال 1396 با اخذ مجوز از وزارت علوم، دوره کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی نیز با گرایش بازاریابی به مجموع رشته های این گروه افزوده شد. گروه مدیریت جهانگردی و هتلداری با داشتن پنج عضو هیأت علمی ثابت و بهره گیری از مدرسان پاره وقت یکی از گروه های شاخص مؤسسه بوده که تاکنون موفقیت های بی شماری در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشوربدست آورده است.

حضور در اغلب کنفرانس ها و همایش های علمی تخصصی کشور، اخذ رتبه های برتر آموزشی و پژوهشی توسط اساتید گروه در سطح کشور و همچنین موفقیت فارغ التحصیلان این گروه درکسب رتبه های نخست کنکور سراسری کارشناسی ارشد کشور را می توان ازجمله دستاوردها و موفقیت های این گروه دانست. 

معرفی رشته مدیریت جهانگردی

رشته مدیریت جهانگردی یکی از رشته های شاخص صنعت گردشگری در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی محسوب می شود که برای نخستین بار در سطح کشور از سال 1374 در دانشگاه علامه طباطبایی راه اندازی گردید. مشخصه اصلی آن میان رشته ای بودن است. اگر به مجموعه دروس این رشته نگاهی بیندازیم در می یابیم که دروس مختلفی اعم از مدیریت، ریاضی و آمار، اقتصاد و حسابداری در کنار آموزش های تخصصی گردشگری تدریس می شود و فراگیری دانش زبان انگلیسی و در کنار آن آموزش زبان دوم (فرانسه) نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. فارغ التحصیلان این رشته توانایی انجام فعالیت در زمینه های تور گردانی، مدیریت دفاتر خدمات مسافرتی و حمل و نقل مدیریت هتل و مراکز تفریحی و همچنین حضور در شرکت های مشاوره و انجام طرح های توسعه ای را برخوردارند و می توانند در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و خدماتی فعالیت نمایند.

مقاطع مختلف رشته مدیریت جهانگردی

این رشته در مراکز و مؤسسات آموزش عالی کشور اعم از دانشگاه های روزانه، غیر انتفاعی، پیام نور و علمی و کاربردی ارائه و با عناوین مختلف آموزش داده می شود. در حال حاضر رشته مدیریت جهانگردی در مقطع کارشناسی ارشد در دو گرایش: بازاریابی و برنامه ریزی توسعه جهانگردی اقدام به جذب دانشجو می نماید و رشته اکوتوریسم (طبیعت گردی) و برنامه ریزی گردشگری نیز از گرایش های علوم جغرافیایی در مقطع ارشد این رشته به حساب می آیند. از سال 1392 دوره دکتری این رشته در دانشگاه های داخل کشور راه اندازی شده است و بر این اساس آموزشها و پژوهش های عالی در این حوزه انجام می پذیرد.

بازار کار رشته مدیریت جهانگردی

در حال حاضر صنعت گردشگری یکی از مهمترین بخش های بازار کار در سطح ایران و کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته را به خود اختصاص داده است. بر اساس آمار رسمی از لحاظ درآمد اقتصادی گردشگری سومین صنعت دنیا بعد از انرژی و خود روسازی محسوب می شود و از لحاظ بازار کار برترین صنعت دنیا به حساب می آید.

ایران نیز با داشتن هزاران جاذبه میراثی و طبیعی از جمله کشورهای مطرح به حساب آمده و رتبه دهم در بین کشورهای شاخص به لحاظ جاذبه های تاریخی و در رتبه پنجم به لحاظ داشتن جاذبه های طبیعی در سطح دنیاست و براین اساس می توان صنعت گردشگری را به عنوان یک صنعت اشتغالزا که می تواند در سطح کشور بسیار مطرح و جایگاه ویژه ای را به خود معطوف بدارد نام برد.

با توجه به فعل و انفعالات جهانی و رشد چشمگیر صنعت گردشگری در سالهای اخیر، پیش بینی می شود تعداد جهانگردان بین المللی که سالهاست از مرز یک میلیارد نفر عبور کرده، ایران را به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری تبدیل نموده و روند ورود گردشگران خارجی افزایش یابد و متعاقب آن نیاز به زیرساخت های مناسب برای فراهم آوری امکان حضور و خدمت رسانی به میلیونها گردشگر ورودی به کشور را دوچندان نماید. با این وجود پیش بینی می شود با توجه روند رو به گسترش جهانگردی در سطح دنیا و ورود گسترده گردشگران ، نیاز کشور به وجود دانش آموختگان این رشته بیش از پیش مهم و حیاتی به نظر آید. همچنین وجود بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) در مشهد مقدس و به تبع آن وجود بیش از پنجاه درصد واحدهای اقامتی در این شهر مقدس زمینه مناسبی برای جذب فارغ التحصیلان این رشته در مراکز خدماتی و اقامتی استان را برای فارغ التحصیلان این رشته فراهم آورده است.