معرفی گروه مدیریت صنعتی

گروه مدیریت صنعتی مؤسسه آموزش عالی بینالود، در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (گرایش تحقیق در عملیات) دانشجو می پذیرد. اعضای هیئت علمی تمام وقت، نیمه وقت و پاره وقت این گروه در قالب تیمی متخصص و مجرب در تلاشند تا آمیزه ای مناسب از علم و تجربه را در زمینه مفاهیم مدیریت صنعتی به دانشجویان عزیز ارایه دهند. 

معرفی رشته مدیریت صنعتی

قرن حاضر، قرن رقابت و بهره وري است و لازمه بقا در اين قرن، درك زمان و شرايط و برنامه ريزي براي استفاده از اين دگرگوني ها و همراه ساختن خود با اين تحولات است و اين به معناي آن است كه امروزه نمي توان يك واحد صنعتي یا خدماتی پيشرفته و بزرگ را كه توليد یا ارایه خدمت آن از كميت و كيفيت بالايي برخوردار است، با تكيه بر مديريت سنتي كه موروثي بوده و از پدر به پسر منتقل مي شود، اداره كرد. بلكه بايد با استفاده از مديران كارآمد در بخش هاي مختلف يك واحد صنعتي، مثل بخش توليد، بخش خدمات و يا بخش نيروي انساني، راه رسيدن به هدف را هموار نمود.

مديريت صنعتي داراي سه بعد اصلي فني و تكنيكي، بعد مالي و بعد رفتاري و اجتماعي مي باشد. بعد فني و تكنيكي در دروس تحقيق در عمليات و كنترل پروژه ، بعد مالي در درس هايي مثل حسابداري صنعتي و بعد رفتاري و اجتماعي در دروس رفتار سازماني، مديريت منابع انساني و تئوري هاي مديريت بيان مي گردد و البته بعضي از دروس اين گرايش مانند مديريت توليد و عمليات به هر سه اين ابعاد مي پردازد.

تفاوت رشته مدیریت صنعتی با مهندسی صنایع در این است که در رشته مهندسی صنایع دانشجویان بیشتر به مطالعه بعد فنی و تکنیکی صنایع می پردازند، اما رشته مدیریت صنعتی علاوه بر آن به دو بعد مالی و رفتاری صنایع نیز توجه می کند.

ضرورت و اهمیت دوره کارشناسی رشته مدیریت صنعتی با توجه به نکته زیر به خوبی آشکارمی شود:

- آشفتگی و نابسامانی در بسیاری از موسسات بازرگانی و تولیدی عموما ناشی از عدم وجود اصول مدیریت و یا عدم رعایت این اصول است.

آموزش صحیح مدیریت می تواند در بهبود کلی جامعه به طرق زیر موثر باشد:

- شناخت مشکلات اقتصادی وبازرگانی جامعه و کوشش در رفع آن.

- آگاهی از آخرین پیشرفتهای دانش مدیریت و کاربرد آن براساس نیازهای جامعه و احتراز از تقلید صرف.

- اعمال حاکمیت ضوابط بر روابط دراداره امور بازرگانی و صنعتی.

 

مقاطع مختلف رشته مدیریت صنعتی

جدول زیر مقاطع تحصیلی و گرایش های مختلف رشته مدیریت صنعتی در ایران را نشان می دهد.

مقاطع تحصیلی و گرایش های مختلف رشته مدیریت صنعتی

مقطع

گرایش

کارشناسی

مدیریت صنعتی

کارشناسی ارشد

تولید و عملیات، تحقیق در عملیات، مدیریت عملکرد، مدیریت زنجیره تأمین، مدیریت کیفیت و بهره وری، مدیریت پروژه

دکترا

مدیریت تولید و عملیات، تحقیق در عملیات، مدیریت سیستم ها، مدیریت تکنولوژی

بازار کار رشته مدیریت صنعتی

منظور از تربيت مدير در رشته مديريت صنعتي تربيت رئيس نيست، بلكه تربيت افرادي است كه بتوانند در حوزه كار خود داراي استقلال فكري بوده و عوامل مهمتر و موثر در جريان كار خود را مورد تحليل قرار داده و در جهت رفع مشكلات قادر به تصميم گيري مناسب و مطلوب باشند. بنابراين فارغ التحصيلان رشته با آگاهي و شناختي كه از ساخت سازماني، تئوري هاي مديريت و سازماندهي و تكنيك هاي مختلف رفع مشكلات پيدا مي كنند، قابليت جذب در تشكيلات و سازمان هاي مختلف بازرگاني و صنعتي با وظايف گوناگون در سطوح مختلف را دارا مي شوند و مي توانند در بهبود و ثمربخشي و كارآيي سازمان مؤثر باشند.