معرفی گروه مهندسی عمران

گروه مهندسی عمران  مؤسسه آموزش عالی بینالود مشهد در سال 1389، با راه‌اندازی دوره کارشناسی پیوسته مهندسی مدیریت پروژه تأسیس و شروع به فعالیت نمود. از سال 1394 با راه اندازی کارشناسی ناپیوسته مهندسی عمران اجرایی و در سال 1395 نیز با راه‌اندازی دوره کارشناسی پیوسته مهندسی عمران گام بزرگی را در آموزش متخصصان آینده کشور برداشته است.

این گروه هم ‌اکنون با داشتن سه عضو هیأت علمی ثابت از معتبرترین دانشگاههای کشور از جمله فردوسی مشهد و دانشگاه تهران و بهره گیری از توان علمی بیش از ده  نفر از اساتید مجرب در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد به آموزش و تربیت نیروهای متعهد و متخصص اهتمام ورزیده است. هم اکنون در حدود 200 دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته در این گروه مشغول به تحصیل می باشند. مدیریت این گروه در حال حاضر بر عهده آقای دکتر پوراکبر می باشد.

 

معرفی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های آزمون سراسری است که داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می تواند آن را انتخاب کند. پیشرفت سریع جوامع و نیازهای روز افزون آنها به انجام طرح های مختلف عمرانی از یک طرف و رشد و توسعه علوم مختلف از طرف دیگر، ایجاب می نماید تا با یک برنامه ریزی صحیح و همه جانبه و پرورش استعدادهای جوان و نیز استفاده بهینه از ابزار و امکانات موجود در جامعه، گامی بلند در جهت ترقی و تعالی جامعه برداشته شود. بدین منظور در آزمون سراسری، مجموعه این رشته در مقاطع کارشناسی وکاردانی، ارائه می گردد.

هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند در پروژه های مختلف عمرانی در زمینه های ساختمانی، راه سازی، پل سازی، سازه ها و بناهای آبی، جمع آوری و دفع فاضلاب و ... مسئولیت طرح، محاسبه اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند. کمتر جایی از یک جامعه و کمتر محلی از یک منطقه است که فعالیت های عمرانی به عنوان اولین و اساسی ترین نیازهای آن طرح نشود. حتی تمام فعالیتهای صنعتی، کشاورزی و ... نیز به طور مستقیم و غیر مستقیم به این رشته وابسته اند و از آن سود می برند.

 

مقاطع مختلف رشته مهندسی عمران

همانطور که اشاره شد رشته مهندسی عمران طیف وسیعی از بخشهای زیربنایی و زیرساخت جوامع را دربر می گیرد به همین دلیل با توجه به گسترده بودن آن، در مقطع ارشد دارای گرایش های متنوعی به شرح ذیل می باشد.

 

 

مقطع

گرایش

کارشناسی

مهندسی عمران

کارشناسی ارشد

سازه

زلزله

مدیریت ساخت

خاک و پی

آب

سازه های هیدرولیکی

راه و ترابری

نقشه برداری

محیط زیست

برنامه ریزی و حمل و نقل

دکتری

متناسب با هر گرایش

 

 

 

 

 

 

 

بازار کار رشته مهندسی عمران

با توجه به فعالیت های روبه گسترش ساختمانی در کشور و به ویژه در سطح منطقه و نیاز مبرم به صنعت ساخت و ساز جهت تأمین مسکن اقشار مختلف جامعه و همچنین ساخت بخشهای زیربنایی کشور، بازار کار این رشته همواره درجهت رشد بوده است.

گستره جذب مهندسان فارغ التحصیل این رشته در سازمان های مختلف بسیار وسیع می باشد. از جمله این سازمانها، وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی، استانداریها، بنیاد مسکن، شهرداریهای مناطق و نواحی شهری و سازمانهای وابسته به آنها مانند دفاتر نوسازی بافتهای فرسوده، سازمان نوسازی، سازمانهای پیشگیری از مدیریت بحران و .... می باشند. علاوه بر آن، شرکتهای مختلف مهندسان مشاور که در کشور به صورت گسترده وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت براجرای پروژه های ساختمانی را برعهده دارند، همچنین شرکتهای ساختمانی و راه سازی دولتی و خصوصی که در اجرای این طرح ها فعالیت دارند، تعداد کثیری از فارغ التحصیلان رشته عمران را استخدام می کنند.